wtorek, 30 maja 2017


Pumba
Guziec Zwyczajny
Guziec zwyczajny (Phacochoerus africanus) – ssak parzystokopytny z rodziny świniowatych. P. africanus występuje praktycznie na terenie całej Afryki, z wyjątkiem regionów suchych i lasów tropikalnych. Jednak z powodu fragmentacji siedlisk i konfliktów z mieszkańcami wsi, obecnie jego występowanie ogranicza się do terenów objętych ochroną. Jeden z dwóch gatunków rodzaju Phacochoerus.
Warzenschwein Kruger.jpg

Czaszka
Cechy gatunku
Zwierzę masywne, pysk uzbrojony w długie kły (u samców mogą dochodzić do 60 cm); po bokach głowy duże narośle skórne. Sierść krótka, czarna lub ciemnobrązowa. Na karku i grzbiecie grzywa z długich włosów.
Długość
100-150 cm
Ogon
20 cm
Wysokość w kłębie
64-84 cm
Masa ciała
50-150 kg
Pożywienie
Roślinne: bulwykorzeniekłącza
Na sawannie, gdzie występują guźce, pożywienie jest ubogie w składniki odżywcze, dlatego tereny, na których rosną żyzne rośliny są bardzo atrakcyjne. Niektóre mniejsze afrykańskie zwierzęta kopytne w celu uzyskania bardziej wartościowego pożywienia wędrują na dalekie odległości. Guźce jednak nie są zwierzętami migrującymi. Ich rozpowszechnienie w Afryce spowodowane jest w dużej mierze umiejętnością dopasowywania diety do warunków ekologicznych danego siedliska.
Aktywność
W ciągu dnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz